Platsen för alla bokälskare, sökare, säljare, köpare, företagare, författare och verksamma inom litteratur. Välkommen till Boktorget.se!

Annonser

Sök bok
 Stad

http://www.boktorget.se/components/com_adsmanager/images/default.gifSkönlitteratur


160 Resultat 101 - 150 av 160


Growin' Leaves - Jag vill bli den jag är!

(Säljes / Skönlitteratur)
Se fler annonser från Annonsören
Hur gör man för att lyckas
som musiker?
Mona är musikant, speleman. Hon är självlärd, älskar att spela och att sjunga.
Det är vad hon vill hålla på med, det är vad hon inte kan låta bli och det är vad hon
är bäst på.
Men det räcker inte för att lyckas. Det räcker inte att veta vad man gör och att vara
talangfull. Man måste också ha det där obestämda som kallas flytet. Det som gör
att käpparna i hjulet inte blir alltför många.

Growin’ Leaves är berättelsen om
Mona. Utgiven på Recito Förlag.
213 sidor. Limbunden med seglaminerat
omslag. Ja, den är på svenska.
http://www.litenupplaga.se/842
Kontakt:
Stad: Marieholm
Namn: Mats Ekman
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
Growin' Leaves - Jag vill bli den jag är!

Att komma hem ska vara en schlager

(Säljes / Skönlitteratur)
Se fler annonser från Annonsören
Författare: Per Hagman
Pris: 10 kr

Skickas helst inte, köparen står isf för frakten.

Mer info: http://www.bokus.com/bok/9789100106232/att-komma-hem-ska-vara-en-schlager/
Kontakt:
Stad: Stockholm
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Mord är lätt

(Säljes / Skönlitteratur)
Se fler annonser från Annonsören
Författare: Agatha Christie
Pris: 20 kr

Skickas helst inte, köparen betalara frakten.

Mer info: http://sv.wikipedia.org/wiki/Mord_är_lätt
Kontakt:
Stad: Stockholm
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Christian Tradition: Beyond Its European Captivity

(Säljes / Skönlitteratur)
Se fler annonser från Annonsören
Författare: Joseph Mitsuo Kitagawa
Pris: 50 kr

Skickas helst inte, isf står köparen för frakten.
För mer info se http://www.amazon.com/Christian-Tradition-Beyond-European-Captivity/dp/1563380412
Kontakt:
Stad: Stockholm
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Flickan Prim blir indragen i vapensmuggling och prostitution

(Säljes / Skönlitteratur)
Staffan Nordstrand har skrivit dokumentärromanen Under floden om trafficking och vapensmuggling på Mekongfloden, och om tvångsprostitutionen i de asiatiska semesterparadisen.
Kontakt:
Stad: Stockholm
Namn: MBM Förlag
Telefonnummer: 08-643 99 80
Kontakta annonsören via e-post
Flickan Prim blir indragen i vapensmuggling och prostitution

Mina nätter är vackrare än dina dagar

(Säljes / Skönlitteratur)
Bille Tdaux
1986
91-7486-456-4
50 kr Nyskick
Kontakt:
Stad: Stockholm
Namn: Armi
Telefonnummer: 08993074
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Mellan liv och död

(Säljes / Skönlitteratur)
Författare Gabriel Weston
Första upplagan
Alfabeta
ISBN 978-91-501-1238-2

En kirurgs berättelse.
Pris: 100 kr
Kontakt:
Stad: Stockholm
Namn: Armi Moussallik
Telefonnummer: 08993074
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Pharmacology The phunny Pharm

(Säljes / Skönlitteratur)
Ett roligt sätt att läsa sig läkemedelns väg i kroppen. Lockar till skratt.
Kontakt:
Stad: Stockholm
Namn: Armi Moussallik
Telefonnummer: 08993074
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Div. Böker säljes

(Säljes / Skönlitteratur)
I skydd av mörkret, Stephen Booth

Gökungen, Catherine Cookson

Ansiktet, Marvin Werline & Mark Werline

Tills vi möts igen, Juditg krantz

Min bästa väns dotter, Dorothy Koomson

Firman, John Grisham

Vi ses på Quentins, Maeve Binchy

Nya bäst när det gälller, Willi Railo

Böckerna är i nästan nyskick, inga vikningar. Hårda pärmar.

40kr st eller alla för 200kr
Kontakt:
Stad: Göteborg
Namn: Mia Karlsson
Telefonnummer: 0761-349871
Kontakta annonsören via e-post
nopic

73 st böcker för 200:-

(Säljes / Skönlitteratur)
55 ST. INBUNDNA BÖCKER



I skuggan av Jane-Robert Kimmel Smith
Dansar med vargar-Michael Blake
Den största kärleken-Danielle Steel
Guldåret Djurgårdens IF 2002-Hasse Gänger
Lönnmördaren. Alistair MacLeans
Gigolon & Förföreskan- Jackie Collins
Älskare & Spelare- Jackie Collins
När skymningen faller-Joy Fielding
Cirklar- Doris Mortman
Böjelser och begär- P.D. James
Brott och straff- Fjodor Dostojevskij
En amerikansk kärlekshistoria- Rona Jaffe
Barn 312- Hans Ulrich Horster
Vadå feminist- Lisa Gålmark NY
Inget varar för evigt- Sidney Sheldon
Det bortglömda barnet- Catherine Cookson
Queenie-Michael Korda
En kvinnas plan- Sidney Sheldon
Shilda världar- Leona Blair
Catherines dröm- Sidney Sheldon
Skriften från Sakkara- Pauline Gedge
Revisors branschen i Sverige under hundra år- Eva Wallerstedt
Det grymma arvet- Evelyn Anthony
Granny Dan- Danielle Steel NY
JFK Jakten på Kennedys mördare- Jim Garrison
Rimboken- Wahlströms
Hjärnkontoret svarar- Jacob Seth-Fransson NY
Det sägs att en stjärna faller-Linda Gray Sexton
Ett nät av lögnare-Evelyn Anthony
Immigranterna- Howard Fast
Tills vi möts igen- Judith Krantz
Meditations in green- Stephen Wright
Mammutjägarna- Jean M Auel
Stäppvandringen- Jean M Auel
Hästarnas dal- Jean M Auel
Grottbjörnens folk- Jean M Auel
Vacker med färg- Carole Jackson
När lammen tystnar- Thomas Harris
Det svarta ljuset- Catherine Cookson
Lauries fyra ansikten/Fågelvägen/Liten kvinna i Kina- 3 böcker i en bok från Det bästas bokval
Skandalen- Sandra Brown
Zoya-Danielle Steel
Inte som andra döttrar
Fjärran länder, fjärran hav- Joan Dial
Rik, frisk & lycklig- Anna-Karin Elde
Hälsan själv- Siv Hellgren
Ormars skepnad-Minette Walters NY
Ät gott och bli slank-Charlotte Mattson
Callanetics special- Callan Pickney
2 dagars dieten- Tessa & Glenn Cooper
Blixt från klar himmel- Danielle Steel NY
Över mörka vatten- Ken Follett
Förhandlaren- Frederick Forsyth
Gå ned i vikt- Stephan Rössner
Dazzle- Judith Krantz


18 ST. POCKETBÖCKER





Fåglarna i Europa- Nordstedts
The buglar in the library- Lawrence Block
Ut I skogen Lilla äventyrsboken
I en främlings armar- Sandra Marton
Alla hjärtans bok- Bonnier Carlsen NY
En levande bok- Bibel till alla
Debutanterna- June Flaun Singer
Pärlan- John Steinbeck
Smal för livet- Judith Wills
Glykemiskt index- Jennie Brand-Miller
Blod är tjockare än vatten- Astrid Trotzig
Kostym- Ninni Holmqvist
Gud på en Harley Davidson- Joan Brady NY
Den hungriga princessan- Christina Herrström
Pojken som kallades det- Dave Pelzer
Pojken som inte fanns- Dave Pelzer
Pojken som överlevde- Dave Pelzer
Livets möjligheter- Dave Pelzer
Kontakt:
Stad: Stockholm
Namn: Kerstin
Telefonnummer: 0735350358
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Den siste tempelriddaren

(Säljes / Skönlitteratur)
Se fler annonser från Annonsören
Khoury, Raymond. Prisma. 2006. 411 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag finns i nyskick. Absolut toppskick och oanvänd! Kan även hämtas i bland annat Helsingborg och Växjö. 95 kr.
Kontakt:
Stad: Helsingborg
Namn: Gustav Hansson
Telefonnummer: 0708-294524
Kontakta annonsören via e-post
nopic

PERSSON, LEIF GW

(Säljes / Skönlitteratur)
Se fler annonser från Annonsören
"Mellan sommarens längtan och vinterns köld". En roman om ett brott. Inbunden. Med skyddsomslag. 575 sidor.Piratförlaget. Tryckår: 2002. Bokhöjd: 21,5 cm. ISBN 9164200566. Pris 40 kr + Porto. Artikel nr: 11-065


Försäljningsvillkor och fler böcker finns på vår hemsida: www.norr-fynd.se
Kontakt:
Stad: Ursviken
Namn: Norr-Fynd
Telefonnummer: 070-3592724
Kontakta annonsören via e-post
PERSSON, LEIF GW

Ulf Lundell - Saknaden

(Säljes / Skönlitteratur)
Se fler annonser från Annonsören
Förstautgåva, 1992, med skyddsomslag. 80 kr (+ev. frakt)
Kontakt:
Stad: Umeå
Namn: Oskar H
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Ulf Lundell - Hjärtats ljus

(Säljes / Skönlitteratur)
Se fler annonser från Annonsören
Förstautgåva, 1983, med skyddsomslag. 100:- (+ev. frakt)
Kontakt:
Stad: Umeå
Namn: Oskar H
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Ulf Lundell - Sömnen

(Säljes / Skönlitteratur)
Se fler annonser från Annonsören
Förstautgåva, 1977, med skyddsomslag. 100:- (+ev. frakt)
Kontakt:
Stad: Umeå
Namn: Oskar H
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Hans Alfredsons Limerickar ur Svea Hund

(Säljes / Skönlitteratur)
Hans Alfredson
1976 [1992]
160 s.
ISBN: 9789146162292
Wahlström & Widstrand Stockholm

30 kr
+ ev frakt
Kontakt:
Stad: Lund
Namn: Nils Johannesson
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Röda rummet

(Säljes / Skönlitteratur)
A. Strindberg. A. Bonniers förlag,tryckår 1974. Pris 35kr, postens porto om 40 kr tillkommer.
Kontakt:
Stad: Mora
Namn: Ingela Smedborn
Telefonnummer: 070/5496731
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Hemsöborna.

(Säljes / Skönlitteratur)
Hemsöborna av A. Strindberg. Tryckår 1974. 35kr, postens porto om 40 kr tillkommer.
Kontakt:
Stad: Mora
Namn: Ingela Smedborn
Telefonnummer: 070/5496731
Kontakta annonsören via e-post
nopic

John Grisham Uppgörelsen

(Säljes / Skönlitteratur)
Se fler annonser från Annonsören
utgivningsår 2003
pris 100 kr+frakt 59 kr
Kontakt:
Stad: Uppsala
Namn: Lisa Johansson
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Den gale mand

(Säljes / Skönlitteratur)
Leif Panduro
1965
156 s.
ISBN: 8700429015
Gyldendals tranebøger

45 kr
+ev frakt
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
Den gale mand

Christine

(Säljes / Skönlitteratur)
Stephen King
(Svensk översättning)
1987
679 s.
ISBN: 9158210393

20 kr
+ev frakt
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Rapport från en skurhink

(Säljes / Skönlitteratur)
Maja Ekelöf
1987
190 s.
ISBN: 9174484230

20 kr
+ ev frakt
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

böcker

(Säljes / Skönlitteratur)
jag har ca. 70 böcker som jag vill sälja
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer: 070-2510067
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Killar, kompisar och pojkvänsproblem

(Säljes / Skönlitteratur)
författare: Cathy Hopkins
160 sidor.
Boken är i nyskick.
Wahlströms
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Killar, kompisar och farliga frestelser

(Säljes / Skönlitteratur)
författare Cathy Hopkins.
B Wahlströms förlag.
Bild kan skickas vid behov, boken är i nyskick(lyckades inte få in bild här)Samfraktar vid behov, jag har fler böcker ute till salu.
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Vildsvinet - Renzo Aneröd - Roman - OLÄST

(Säljes / Skönlitteratur)
Vildsvinet av Renzo Aneröd - Roman
Pocket. Oläst - aldrig öppnad.
Kan skickas mot fraktkostnad.
Kom med ett bud! Helst sms.
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer: 070-7978579
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Doris lessing Kärleksbarnet

(Säljes / Skönlitteratur)
Författare: Doris Lessing
Kärleksbarnet inbunden
ISBN 91-37-12599-0
Förlag Forum
pris:50 kr
förskottsbetalning
frakt tillkommer 36 kr
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer: 707440703
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Zen en väg ur depression

(Säljes / Skönlitteratur)
Författare Philip Martin
Förlag natur o kultur
inbunden
ISBN: 91-27-07837-X
Pris:40 kr
förskotssbetalning
frakt tillkommer 36 kr
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer: 707440703
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Kärlek liv efter liv

(Säljes / Skönlitteratur)
Kärlek liv efter liv
ISBN: 9143041302

Weiss, Brian L.
Bonniers. 1997. 270 s. Inbunden. 310 gram. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i gott skick. Den sanna historien om två människor idag. De känner inte varandra men psykiatern de går hos upptäcker att de älskat varandra tidigare, i liv efter liv.... Namnteckning.
Pris:50 kr
förskottsbetalning

frakt tillkommer 36 kr
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer: 707440703
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Bhagavad_Gita som den är

(Säljes / Skönlitteratur)
Bhagavad-Gita som den är - med ursprunglig sanskrittext, ordöversättning samt förklaringar
ISBN: 9185580422

The Bhakivedanta Book Trust. 1985. 772 s. Inbunden. Skyddsomslag finns i nyskick.
Pris:40 kr frakt tillkommer 36 kr
förskottbetalning
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer: 707440703
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Bhagavad_Gita som den är

(Säljes / Skönlitteratur)
Bhagavad-Gita som den är - med ursprunglig sanskrittext, ordöversättning samt förklaringar
ISBN: 9185580422

The Bhakivedanta Book Trust. 1985. 772 s. Inbunden. Skyddsomslag finns i nyskick.
Pris:40 kr frakt tillkommer 36 kr
förskottbetalning
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer: 707440703
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Puh och filosoferna

(Säljes / Skönlitteratur)
ISBN: 9146173129
Författare: Tyerman Williams, John
W&W. 1999. 232 s. Pocket. 140 gram. Mycket gott skick.
Pris:30 kr
postförskott
frakt tillkommer 30 kr


Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer: 707440703
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Bortom Fruktan Don Miguel Ruiz

(Säljes / Skönlitteratur)
Förlag Richters. 1997. 261 s. Inbunden. Nyskick. Skyddsomslag
i nyskick. Din guide till frihet och glädje.
Pris:100 kr
förskottsbetalning
frakt tillkommer 30 kr
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer: 707440703
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Khalil Gibran

(Säljes / Skönlitteratur)
Jesus människoson
Författare: Khalil Gibran
ISBN: 9187680920
inbunden/ förlag Alhambra
Förskotsbetalning
pris 50
frakt tillkommer 60 kr
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer: 707440703
Kontakta annonsören via e-post
nopic

De dansande wu li-mästarna

(Säljes / Skönlitteratur)
De dansande wu li-mästarna
Författare:Zukav, Gary
Tryckt 1996,inbunden bra skick - ISBN 91-582-1730-4
Pris 60 kr
förskottsbetalning
frakt tillkommer 60.


Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer: 707440703
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Nya ljudböcker till kanonpris!

(Säljes / Skönlitteratur)
Helt nya CD-ljudböcker säljes till bra pris! Obrutna förpackningar.

Nypris i handeln (inom parantes)

Tre sekunder, Roslund & Hellström,
90:- (250:-)

De fattiga i Lodz,
Steve Sem-Sandberg: 120:- (300:-)

Hypnotisören, Kepler:120 kr(300:-)

Aldrig fucka upp, Jens Lapidus,
60:- (189:-)

Finns på Södermalm!
Mörkrets alla färger, P. Robinson,
125:- (319:-)
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer: 0707 30 34 39
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Dikter - tal - brev

(Säljes / Skönlitteratur)
Esaias Tegnér
1955
350 s.
Albert Bonniers förlag

35 kr
+ ev frakt
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

En liten bok om att bränna löv, ris, kvistar och annat avfall i ett hörn av trädgården

(Säljes / Skönlitteratur)
Hans Alfredson
1965
76 s.
Bokförlaget Aldus/Bonniers

95 kr
+ ev frakt
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Lingonkungen

(Säljes / Skönlitteratur)
Författare: Jan Henrik Swahn
Utigvningsår: 2003
Antal sidor: 351
Bunden
Pris: 70:-
Boken är helt oanvänd och i mycket bra skick. Julklappstips!
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Prime time

(Säljes / Skönlitteratur)
Författare: Liza Marklund
Utigvningsår: 2002
Antal sidor: 401
Bunden
Pris: 60:-
Boken är i mycket bra skick och så gott som oanvänd. Saknar omslagspapper.
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Asyl

(Säljes / Skönlitteratur)
Författare: Liza Marklund
Utigvningsår: 2004
Antal sidor: 407
Bunden
Pris: 60:-
Boken är i mycket bra skick och så gott som oanvänd. Omslagspappret något förstört.
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Tyskungen

(Säljes / Skönlitteratur)
Författare: Camilla Läckberg
Utigvningsår: 2007
Antal sidor: 409
Bunden
Pris: 70:-
Boken är i mycket bra skick och så gott som oanvänd. Saknar omslagspapper.
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Den vita massajen

(Säljes / Skönlitteratur)
Författare: Corinne Hofmann
Utigvningsår: 2000
Antal sidor: 282
Bunden
Pris: 50:-
Boken är i mycket bra skick.
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Kollektivt självmord

(Säljes / Skönlitteratur)
Författare: Arto Paasilinna
Utigvningsår: 1997
Antal sidor: 259
Pocket
Pris: 20:-
Boken är i mycket bra skick.
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Tidernas bästa sportgrodor

(Säljes / Skönlitteratur)
Författare: Lasse Anrell
Utigvningsår: 1996
Antal sidor: 240
Pocket
Pris: 20:-
Boken är oanvänd och i mycket bra skick.
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Vita tänder

(Säljes / Skönlitteratur)
Författare: Zadie Smith
Utigvningsår: 2000
Antal sidor: 476
Pocket
Pris: 30:-
Boken är oanvänd och i mycket bra skick.
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Sushi för nybörjare

(Säljes / Skönlitteratur)
Författare: Marian Keyes
Utigvningsår: 2003
Antal sidor: 503
Pocket
Pris: 30:-

Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Diverse böcker i fint skick

(Säljes / Skönlitteratur)
Här kan du fynda Liza Marklund, Danielle Steele, Nora Roberts, Åke Edwardsson mfl.
50 kr per bok exkl frakt
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

Domarens brev

(Säljes / Skönlitteratur)
John Grishams bästa bok.
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

SP/C Liber Pyramid Kurs C

(Säljes / Skönlitteratur)
Gymnasiematematik för samhällsvetenskapare.
ISBN 47-01707-4
Pris: 100
Finns i Göteborg
Kontakt:
Stad:
Namn:
Telefonnummer:
Kontakta annonsören via e-post
nopic

© Boktorget.se | info@boktorget.se